"МАЙБУТНІМ ПЕРШАЧКАМ" (вікова група 5-6 років)

Матеріали для організації пізнавальної діяльності в ігровій формі для дошкільнят 5-6 років

Тема. Що потрібно, щоб стати вправним першачком

Обговорення казки Всеволода Нестайка

" Дивовижні пригоди в лісовій школі"(розділ 1).

У яку школу повели мами Колька Колючку та Косю Вуханя? Хто навчався у цій школі? Хто навчав? Для чого ходити у школу? Як відповіли б на це запитання батьки, учні? Чи сподобалося головним героям у школі? Пофантазуй, як вони провели наступний день.

Вправа на логіку «Так чи ні?»
Мета: дорослий називає твердження, пов’язані зі шко­лою. Дiти погоджуються з ними або ні. Якщо вони не згодні, мають пояснити, чому.
Орієнтовні твердження: Школа велика та красива. Коридори та приміщення школи чисті й затишні. У школі не можна смітити, шкільне майно не можна псувати, ламати. Спортзал — це приміщення для занять фізкультурою та спортом. В актовій залі багато книжок. У школі працюють учителі, кухарі, медична сестра, бібліотекар, прибиральниці. Коли настає час обіду, дітям потрібно йти до медичного кабінету. У школі є все необхідне для того, аби учні в ній добре навчалися.

Відгадування загадок про предмети, пов’язані зі школою
  • Разом стіл я і стілець. Хто вгадає — молодець. (Парта)
  • Щоб не спізнились на урок, лунає голосно… (Дзвінок)
  • В мене є чудовий дім! Усе, що треба, є у нім. І живуть в будинку тому книжки, ручки та альбоми. (Портфель)
  • Не сорочка, а зшита, не кущ, а з листочками. (Книжка)
  • Всяк школяр його шанує, бо він пише і малює. Хто ж цей славний молодець? Це, звичайно ж… (Олівець)
  • Я негарно змалювала, а вона все постирала. Олівців моїх сусідка ця вертлява буквоїдка. (Гумка)
  • Виводить букви і слова ота вертлява штучка, в руці виблискує здаля нова гарненька… (Ручка)

Ситуація-провокація «Як бути?».
    Дорослий пропонує дитині уявити, що він/вона — школярик(а) — прийшли на уроки й виявили, що забули вдома… олівець, лінійку, зошит тощо. Як бути в цій ситуації? Дитина висловлює свою думку. Дорослий допомагає навідними запитаннями: «Для чого потрібна ця річ? Що трапиться, якщо її не буде? Де її можна взяти? Хто може допомогти? Чим можна замінити цю річ? (Якщо немає лінійки/олівця, то можна…)».

Розглянь асоціативну карту, дай відповіді на запитання

та виконай завдання:

Які зображення нагадують тобі про школу? Зафарбуй кружечок біля кожного такого зображення червоним кольором. Поясни свій вибір.
• Які зображення розповідають про такі школи, як-от: музична, художня, школа танців, спортивна, автошкола, лісова школа?
• Чи пов’язана зі школою професія кухаря? Чому ти так вважаєш?

Розглянь зображення. Дай відповіді на запитання та виконай завдання.

Кожен із зображених предметів можуть використовувати в різних школах. Які саме предмети потрібні у загальноосвітній/музичній/спортивній/художній/автошколі?

•  У кружечку біля кожного зображення напиши відповідну букву:
З — загальноосвітня;
М — музична;
С — спортивна;
А — автошкола;
Х — художня.

•  Які предмети знадобляться в різних школах?

Читання вірша Надії Кир’ян «Миколка-першокласник».

Куди збирався Миколка? Які речі він поклав у портфель? Чи правильно зібраний портфель у хлопчика? Як гадаєте, чи зміг би Миколка донести портфель до школи, якби справді склав у нього все, про що йшлося? Чому?

Тема. "Весняня дива"
Весна — пора див. Дива трапляються у природі: коли на зміну хуртовинам приходить тепло, перероджується кожна рослинка, пробиваючись до сонця з-під снігу. У наших серцях також виникає відчуття дива, коли ми спостерігаємо за цими неймовірними змінами. Ну ж бо пошукаємо дива довкола нас.

Вправа на включення.
    Покажіть дитині подарункову коробку й повідомте, що всередині одне з весняних див. А от яке саме, дізнається, якщо відгадає загадку:
На гіллі тендітнім
Котики розсілись.
Пухнасті, маленькі,
Як вата, м’якенькі.
Навесні нас вітати
У котиків є звичка.
Знають всі малята —
Це цвіте — ... (вербичка).
   Відкрийте коробку. У ній — вербова гілочка. Чи здивував тебе вміст коробки? Які зміни відбулися з цією гілочкою навесні? Чи можна це назвати пробудженням? А дивом? Як гадаєш, хто допоміг здійснитися цьому диву? У яку пору року воно відбувається?

Бесіда «Диво»: Що таке диво? Де трапляються дива? (У казках.) А в реальному житті дива бувають? Які ви знаєте весняні дива? Проблемне запитання «Як побачити диво?».

Читання вірша Віри Правоторової «Чудова дивина»
Гляньте всі, як у садочку
На деревах, наче очки,
Відкриваються бруньки —
Просинаються соньки.
А ізвідти, а ізвідти
Виглядають дивні квіти.
І уже на весь садок
Линуть пахощі квіток:
Абрикосових, вишневих,
Черешневих, яблуневих...
Ця чудова дивина
Називається... (весна).
 Обговорення: Як гадаєте, чому вірш має таку назву? Яке саме диво відбулося? Які ще ви знаєте весняні дива?

Мовленнєва вправа «Додай слівце».
  Дорослий  зачитує початок речення, а дитина закінчує його:
Навесні природа… (пробуджується, прокидається, воскресає, відновлюється).
З’являються перші весняні квіти — … (підсніжники, проліски).
Птахи повертаються з… (теплих країв, вирію, півдня).
Настрій стає… (святковий, веселий, радісний).
Весна пахне… (свіжістю, квітами).
Обговорення: Яка пора року описана в казці? Як ви про це здогадалися? Куди зникла зайчикова зимова перинка? Звідки узявся струмок? Які були в нього наміри? Із яким настроєм прокинувся ведмідь? Як почувався струмок, коли його мрія почала здійснюватися? Кого ще розбудив струмок? Куди він поспішив далі?

Гра на спостережливість «Шукаємо дива». Запропонуйте дитині розглянути  ілюстрацію до казки «Куди поспішає струмок». Дитина за допомогою іграшкового біноклю розглядає, шукає весняні дива, що потрапляє у «фокус», і називає їх.