"МАЛЕНЬКА КРАЇНА" (вікова група 3-4 роки)

Матеріали для організації пізнавальної діяльності в ігровій формі для дошкільнят - 3+

ТЕМА:  ДРУЖИМО З УСІМА

Скажи мені, хто твій друг... або Поговоримо про дружбу

Двадцять перше століття — особливе. Воно радикально відрізняється темпом суспільного життя, шаленими технічними можливостями й певною відстороненістю та цинізмом у взаєминах людей. Звісно, світ вже ніколи не буде таким, як раніше. До того ж зі збільшенням кількості людей на Землі наростає й почуття ворожості у ставленні одне до одного, до природи й довкілля загалом. Натомість наше завдання — показати дітям приклад дружнього ставлення до світу, свого оточення, зразок дружніх взаємин між близькими та знайомими людьми. По суті, ми повинні допомогти дітям зберегти цінності, які допомагають нам залишатися людьми. Серед них і дружба.
     Найголовніші цінності для кожної пересічної людини — це мир, родина, ДРУЗІ. «Друг», «дружба», «подружитися»… Який смисл ми закладаємо в ці слова? Дружба можлива лише між людьми? Чи можемо ми говорити про дружбу, коли йдеться про людину і предмет, людину і тварину? Спробуйте розібратися донести до дитини ці важливі істини.
   Пропонуємо  наповнити тематичним змістом активності дня, щоб дитина змогла осмислити, що таке дружба, повправлялася проявляти своє дружнє ставлення до світу, природи, товаришів, рідних. Отже, вона буде готова сформулювати власне визначення поняття «друг»: хто такий друг, яким він має бути — таким, як я, чи може бути й іншим. А також з’ясувати, чи він/вона  — хороший друг/подруга?

МИ В РОДИНІ ДРУЖИМО
Вправа на включення «Музичне вітання».
  Запропонуйте дитині  виконати під музику довільний танок. Відтак у парі станьте одне навпроти одного й привітайтеся:
Добрий день, мій милий друг!
Глянь, як хороше навкруг.
Одне одному всміхнімось,
Міцно-міцно обіймімось!

Створення карти-підказки «Хто такий друг?».
   Розкладіть на столі смайлики, що позначають різні емоції та дії. Запропонуйте  дитині прикріпити їх на мольберт навколо напису «Друг» і залежно від того, що виражає той чи той смайлик, поясніть, хто ж такий друг. Наприклад, смайлик із сердечком — друг, який добрий до тебе; смайлик читає — друг, який може чогось навчити; смайлик обіймає ведмедика — друг, який пожаліє; смайлик прикладає пальчик до вуст — друг, який не заважає робити важливу справу і т. д.
   Проблемне питання «Тато, мама, сестричка й братик — це друзі?» Запропонуйте дитині, розглядаючи смайлики на карті, розповісти, хто у вашій сім’ї найдобріший, у кого можна чогось повчитися, із ким можна гратися, хто пожаліє.  Підведіть її до висновку, що, коли в сім’ї всі одне одного люблять і поважають, це і є дружба.

Читання й обговорення вірша Катерини Вишинської «Послухала».
                                      — Наталочко, Наталочко! —
                                      Гукає мама з ґаночка.
                                      — Подай мені водиченьки
                                      Із нашої криниченьки.
                                      Наталочка послухала,
                                      Дала водиці в кухлику.
                                      І мама дуже ввічливо
                                      Подякувала дівчинці.

Обговорення: Чи можемо ми маму та Наталочку назвати друзями? У чому це проявляється? (Дівчинка, як справжній друг, допомогла мамі, а мама їй подякувала.)
Дитина додає до карти усміхненого смайлика і смайлика з витягнутою долонькою. Підведіть її до думки, що друг завжди ввічливий до тебе, а ще він завжди подасть руку допомоги.

Самомасаж долоньок горішками.

Логіко-математична гра «Лісова сімейка».
    Поясніть, що сім’ї є різні: рідні люди — це сім’я, тварини в лісі — теж сім’я, тільки лісова. Запропонуйте дитині уявити, що вони — лісова сімейка. Їм потрібно разом назбирати горішків. Розсипте на килимку горіхи, а на столі поставте тарілки й садовить поряд з ними іграшкових звірят. На кожній тарілці лежить картка із цифрою в межах п’яти. Завдання дітей — покласти в кожну тарілку відповідну кількість горіхів. Спонукайте дитину стежити, щоб горіхів було не більше чи менше, а потрібна кількість. Ми виконали завдання? (Так.) А чому? (Бо працювали дружно, як сім’я).

Художньо-продуктивна діяльність
«Символ дружби нашої сім’ї»
    Запропонуйте  дитині виготовити символ дружби сім’ї — квітку, на пелюстках якої будуть розміщені фото всіх членів родини. Таку квітку можна поставити на видноті, аби вона завжди нагадувала, що в родині головні — любов і дружба. Пелюстки вирізають із кольорового картону. Квітку оформлюють блискітками, намистинами, стрічками. Стебло із дроту, обмотаного кольоровою клейкою стрічкою, дитині допомагають виготовити батьки.

Гра «Сонячні зайчики»
   Дорослий потай люстерком запускає «сонячних зайчиків». Дитині при цьому повідомляє, що сонце відпустило до них погратися свої промінчики. Дитина має уважно стежити за ними й називати предмети, на які вони вказуватимуть. Дорослий  спрямовує «сонячних зайчиків» на стіл і стілець (вони дружать?), на квітку та лійку (а вони дружать?), на ляльку й ведмедика (а вони дружать?)